ФОТО: Прва фотографија од напаѓачот во Германија кој уби 2 лица - во живо го пренесувал нападот

На Твитер се појави фотографија од убиецот, кој денеска уби 2 лица во Германија и се уште е ево бегство.

Тој својот напад го пренесуваше во живо на мрежата „Твич“, пренесуваат медиумите. Поборник е на семитските ставови, како и слоганите кои наликуваат на нацистичките.

Рекол дека феминизмот е одговорен за опаѓање на наталитетот во западните земји, кои тоа го користат како изговор за масовна миграција.

Напаѓачот исто така ги обвинил Евреите дека се „корен на сите проблеми“, пишува Раша тудеј.

И германскиот министер за надворешни работи Хорст Зехофер изјавил дека пукањето во источна Германија имало антисемитска позадина, додавајќи дека федералниот обвинител уверен дека е можно нападот да го извршиле десничарските екстремисти, како и дека се опфатени во истрагата.

Две лица се убиени денеска во пукање пред синагогата во градот Хале на еверскиот празник ЈомКипур, пренесува Ројтерс.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.10.2019 - 22:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега