ФОТО: Поради оваа фотографија е укинат азилот на Џулијан Асанж- претседателот на Еквадор уловен во опасна позиција

Р

асправија околу порција јастрог во кревет, го чинеше Џулијан Асанж азил во амбасадата на Еквадор во Лондон, каде помина седум години избегнувајќи да биде екстрадиран во Шветска.

Според странските медиуми, азилот му го укина претседателот на Еквадор, Лениј Морено откако се појавија повеќе од 200 негови фоографии и пораки на кои се глада како ужива со сопругата во луксузни одмори низ Европа, со јастог во хотелскиот кревет.

Тие фотографии предезвикале бес во Еквадор во моменти кога шефотна државата воведе мерки за штедење воо земјата. Морено го обвини Асанж дека стои зад објавувањето на овие фотографии, а тој пак демантираше,па Морено порача дека Асанж немал право да му го хакира приватниот телефон.

Основачот на Викиликс може да биде екстадиран во Шветска каде што е обвинет за сексуално злоставување, како и во САД каде го бараат за објавување на стотина доверливи документи.

Во Америка е обвинет за издавање и загрозување на националната безбедност поради што би можел да биде осуден на смрт или доживотен затвор.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.04.2019 - 16:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега