ФОТО: Пет градови во Македонија вечерва дишат многу загаден воздух

И вечерва граѓаните на Македонија дишат загаден воздух.

Мерните единици на апликацијата „Мој воздух“ измерија 306 ПМ10 штетни честички на метар кубен во Кавадарци.

По Кавадарци, воздухот е најзагаден во Скопје.

Во населбата 11 Октомври измерени се 237 ПМ штетни честички, во Мацир Маало 194, во Ново Лисиче 261, а во Гази Баба 161 ПМ 10 штетни честички на метар кубен.

Што се однесува до другите градови, висока загаденост е измерена во Кичево, Битола и Струмица.

Погледнете колкава е загаденоста во секоја општина одделно:

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.12.2020 - 19:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега