ФОТО: Перо Антиќ во хуманитарна акција, им помагаше на Србите на – Косово

Претседателот на Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ), Перо Антиќ, деновиве е инвилвиран во хуманитарна акција за помош на српски семејства на – Косово, која се одвива во организација на движењето „Срби за Србите“.

Во склоп на оваа инцијатива, поранешниот троен европски шампион, заедно со поранешниот соиграч од Црвена звезда, Марко Кешељ, ги предаде клучевите од новата куќа на десетчлено семејство кое живее во село Коретиште крај Гњилане. Дел од овој настан беше и градоначалникот на општина Центар и неофицијално прв човек на Работнички, Саша Богдановиќ.

„Беше големо задоволство заедно со Богдановиќ да му се помогне на ова семејство во рамки на нашите можности. Ајде, сите заедно да им помогнеме на луѓето на кои им е потребна помош. Приклучете му се на движењето Срби за Србите, и заедно со Марко Кешељ да правите големи работи. Исто така, ова е инспирација да почнеме да правиме вакви работи и во нашата убава Македонија“, напуша Антиќ на социјалните мрежи.

Претседателот на КФСМ пред извесно време беше нападнат од српските медиуми поради потпишаниот меморандум за соработка со федерацијата на Косово, држава која Србија не ја признава и сѐ уште ја смета за дел од својата територија.

 
 
 
View this post on Instagram

Десеточлана социјално угрожена породица Савић из села Коретиште крај Гњилана, на Косову и Метохији, са радошћу је дочекала усељење у свој нови дом. Захваљујући донаторској вечери која је одржана крејм јуна у Београду, а под окриљем кошаркашког репрезентативаца Марка Кешеља и Хуманитарне организације Срби за Србе, средства која су том приликом прикупљена, била су довољна да се за Савиће обезбеде сигуран кров над главом и пристојни услови за живот и одрастање њихово осморо деце. Новоизграђену кућу од 100 квадратних метара и опремљену основним покућством и белом техником освештао је Епископ Рашко-призренски г. Теодосије уз саслуживање игумана манастира Драганац архимандрита Илариона, пароха митровачког оца Милије и пархоа звечанског оца Богомира. Са њима у породичном домаћинству до скоро су у тешкој материјалној ситуацији живеле још две породице Савића у великој породичној задрузи која укупно броји 24 члана које такође свакодневно добијају сигуран оброк из народне кухиње.

A post shared by Marko Keselj (@keselj11) on Nov 20, 2019 at 7:21am PST

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.11.2019 - 17:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега