ФОТО: Ова се 10. најбогати семејства во светот - имаат приходи како Германија, Франција и Велика Британија заедно

„Убавината е минлива, но дијаматните и парите траат вечно“ - ова веројатно е мотото на најбогатите семејства на светот.

Десетте најбогати семејства очигледно дека имаат колективен, шокантен приход од неверојатни 3.4 трилиони долари што е еквивалентно на бруто, социјалниот производ на Германија, Велика Британија и Франција заедно.

Ова се 10-те најбогати семејства на светот:

Семејството Дима од Франција во чија сопственост се наоѓа брендот „Erme“, има богатство вредно 49.2 милијарди долари. Првите пари за семејството Дима ги зарботил покојниот Тијер Ерме во 1837-та година, а во 21-от век овој бренд прераснал во глобално, моден бренд.

На деветтото место се наоѓа семејството Брин од САД. Нивното богатство е проценето на 51.1 милијарда долари. Сергеј Брин е интернет технолошки моќен човек и коосновач на компанијата Google i Leri2. Моментално е на функција на претседател во матичната компанија „Alfabet Ink“.

Sergej Brin sa suprugom Nikol Šanahan

Богатството на семејството Амбани од Индија се проценува на 52.3 милијарди долари. Дирубхај Амбани бил коосновач на компанијата "Rilajens Indastriz". Неговото семејство рамномерно го споделува со неговите синови кои денес се дел од неговата компанија.

Семејството Пејџ од САД има богатство кое се проценува на 52.4 милијарди долари. Лери Пејџ исто така е коосновач на „Google“, а моментално е директор на компанијата „Alfabet Ink“. Своето богатство го дели со сопругата Лусинда и нивните две деца.

Семјеството Албрехт од Германија има богатство вредно 53.5 милиони долари. Парите ги заработиле двајцата браќа, Карл и Тео кои се основачи на супермаркетите „Aldi2“. Со тие ланци денес управуваат нивните деца.

На петтото место се наоѓа семејството Чакри од Тајланд. Нивното богатство се проценува на 60 милијарди долари.

Семејството Елисон од САД е на четвртото место, тие се “тешки“ дури 61.8 милијарди долари. Лери Елисон е коосновач на глобалната корпорација „Оракл“.

Lari Edison

На третото место е семејството Закерберг од САД. Нивното богатство се проценува на 63 милијарди долари. На чело на семејството е Марк Закербергер кој воедно е основач на тоа царство.

Mark Zakerberg i supruga Prisila Čen

Семејството Слим од Мексико има богатство вредно 64.9 милијарди долари. Тие биле најбогати на свет во период од 2010 и 1013-та година. Богатството го стекнале со копманијата "Grupo Karso".

Karlos Slim

Семејството Марс од САД е на првото место на најбогатите семејства на светот. Нивното богатство е проценето на 70.8 милијарди долари. Тие се сопственици на компаниите „Mars“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.02.2020 - 10:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега