ФОТО: Најбараниот бегалец на светот - Лидерот на Џихадистите и понатаму работи од сенка

Терористите на Исламската држава ја загубија вчера целата своја територија во Сирија, со поразот на последното боиште, но сепак, владетелот на Џихадистите или самопрогласениот калиф и понатаму е во бегство и работи од сенка.

Главата на Абу Бакр ал-Багдадија се бара за 25. милиони долари, а со тоа тој е најбараниот бегалец на светот. 

Тој е управител на најозогласената терористичка група која делува низ светот, обвинета за смрт, за сексуално злоставување, тесрористички напади, убивање жени и деца.

Се појави во јавност само еднаш во 2014. година, а од тогаш го нема иако е на врвот на озогласените настани.

Инаку, тој не користи опрема за комуникација, ниту превозни средства како авион.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.03.2019 - 11:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега