ФОТО: Македонија ја прати на ЕП - таа направи скандал со симболот „албански орел"

Атлетичарката Дрита Ислами која Македонија ја прати Европското првенство (ЕП) во Берлин, каде заврши последна, направи веднаш скандал.

Ислами, која го искористи престојот во германскиот град да направи фотографии за спомен, меѓу кои беше и таа на местото каде што во минатото беше еден од премините помеѓу западниот и источниот дел од Берлин. И сѐ би било во ред, ако таа не „леташе орли“, албански симбол кој се поврзува со иредентистичката желба за формирање на заедничка држава на територија на сегашна Србија, Косово, Македонија и Црна Гора (Голема Албанија), пишува Спорт1.

Она што боде очи е што таа ја претставуваше Македонија, а го направи ова.

 

 

 

10.08.2018 - 13:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега