(ФОТО) Лажен профил на ФБ повикува на протести и немири попладнево, сакал да го ослободат Палчо

 

Лажен профил на ФБ во срамната група „Правда за Палчо, правда за Вања, правда за Панче, правда за Македонија“ каде се шират теории на заговор и се бара ослободување на Љупчо Палевски, првоосмничен дека ги убил Панче и Вања, повикува на протести и немири денеска. Во ФБ статусот тој ги повикува граѓаните да се соберат пред американската амбасада во 16 часот и најавува блокади на повеќе улици. Протестот не го пријавил во МВР, иако тоа е законска обврска.

Профилот потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на бесење на министерот за внатрешни, Оливер Спасовски, што исто така е казниво дело. Бара ослободување на сите осомничени кои се товарат дека го убиле Панче, му ја украле колата и со истата ја киднапирале и убиле Вања.

Лажниот профил е заклучен, па не се достапни никакви објави. Означен е само дека живее во Белгија.

За утринава беше најавен протест „Правда за Вања“ во 10 часот спроти зградата каде што живеат мајката и сестрата на Вања. Таму се појавија само петмина.

 

09.12.2023 - 13:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега