ФОТО: И вечерва екстремно загадено - во неколку градови не се дише вечерва

Во Македонија загаденоста на воздухот повторно урива рекорди. 

Охрид вечерва е најзагаден град во земјава. Мерната станица таму измери присуство на ПМ10 честички од 432 милиграми на метар кубен.

Загадени се и Скопје, Куманово, Кавадарци и Велес.

Најзагадена скопска населба е секако Ново Лисиче со 258 милиграми на метар кубен.

Погледнете:

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.12.2020 - 20:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега