ФОТО: Холивудската актерка фатена во најлошо издание - признала дека има наследна болест која ѝ го уништува животот

Американската актерка Лина Данам поминува низ многу тежок период последниве две години - не само што имала сериозна емотивна криза, туку се соочила и со големи здравствени проблеми.

Лина долго страдала од ендометриоза, а токму кога помислила дека конечно успеала оваа хронична болест да ја доведе во ред, се испоставило дека мора да ја извади матката, што значи дека никогаш нема да може да биде бремена.

„Најтешко ми падна сознанието дека никогаш нема да останам бремена. Но не се откажав од мајчинството - можеби ќе можам да добијам дете со помош на сурогат мајка, а ако тоа не ми успее, останува посвојување“, раскажала актерката.

Lina Danam

После долгогодишната борба со оваа болест, таа неодамна се соочила со уште една дијагноза - воспоставена ѝ е дијагноза дека боледува од Ехлерс-Данлосов синдром. Станува збор за наследна болест на колагенот, претерана еластичност на кожата и слаби ткива.

Колку е се аларматно најдобро покажуваат папаро фотографиите на кои се гледа дека актерката се движи со бастун, а изгледа сосема непрепознатливо. Таа после овие фотографии одлучила отворено да проговори за се, а на публиката и пријателите им се обратила преку Инстаграм со емотивна порака.

Lina Danam

„Можев да се срамам од овие фотографии, но не се срамам. Можев да лажам и да кажам дека е маска за Ноќта на вештерките, но не е . Токму вака изгледаат најтешките моменти во борбата со хронична болест. Да се има Ехлерс-Данлос синдром значи, освен помошта од семејството и пријателите, потребна ми е и помош во болик на бастун. Се спротиставуват на се што ќе ми ја олеснува ситуацијата, како што е бастунот. Изгледаше чудно. И да, ова е дефинитвно ноќница затоа што одев на лекат и сакав да ми биде пријатно. Па зарем Џастин Бибер не носеше хотелски влечки на полни пет години?“, напишала оваа 33-годишна актерка.

 
 
 
View this post on Instagram

I could choose to be embarrassed by these paparazzi pics- I mean, that’s probably the point of someone publishing them in the first place- but I’m really not. I could lie and say it was an early Halloween look (Don’t you get it? I’m going as a con woman leaving a Florida Keys jail after being acquitted of murdering her husband, and now she’s trying to get disability license plates.) But the truth is just: This is what life is like when I’m struggling most with chronic illness. An Ehler-Danlos syndrome flare means that I need support from more than just my friends... so thank you, sweet cane! For years, I resisted doing anything that would make my physical situation easier, insisting that a cane would “make things weird.” But it’s so much less weird to actually be able to participate than to stay in bed all day. And yes, you'd better believe I'm wearing my nightgown. I was walking four feet to the car to go to the doctor and I wanted to be full cozy. I mean, didn't Bieber wear hotel slippers for like five years? Yeah, so I can wear my glamour nighty for two hours. And then an hour later, I’m in a meeting look tackling the job I love. That’s the two-fold life of a woman with chronic illness; we still rock our dreams and goals and passions (and fashions) and we live many lives in one day. Tell me about your day!

A post shared by Lena Dunham (@lenadunham) on Nov 1, 2019 at 11:00am PDT

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.11.2019 - 11:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега