Фон дер Лаен: Русија е закана за меѓународниот поредок поради варварската војна во Украина

 

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, кажа дека Русија е најдиректната закана за меѓународниот поредок поради нејзината варварска војна во Украина.

Заедно со Фон дер Лаен, на самитот во Јапонија присуствуваше и Шарл Мишел, претседател на Европскиот совет.

„Руската инвазија на Украина не е прашање само на Европа, туку го тресе јадрото на меѓународниот поредок, вклучително и Азија. Тоа не смее да се толерира“, изјави јапонскиот премиер Кишида.

12.05.2022 - 11:47

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега