Финска побара влез во НАТО, па Русија ги исклучи од електричната мрежа

Финскиот национален мрежен оператор „Фингрид“ потврди дека повеќе нема да добиваат струја од Русија.

Потпретседателот на операторот вели дека нема да имаат поголеми проблеми, а очекуваат помош од Шведска.

Електричната мрежа од Русија сочинува 10 отсто од вкупната потрошувачка на Финска, а ова доаѓа по барањето на Финска за влез во НАТО.

14.05.2022 - 10:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега