Филипче: Вирусот најверојатно ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет, се работи на вакцина

Вирусот најверојатно ќе заврши со некоја форма на колективен имунитет, во моментот се собираат повеќе податоци и се работи на вакцина, кажа министерот за здравство Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „360 степени“.
„До тогаш КОВИД-19 ќе биде присутен, ќе се јавуваат бранови на пациенти, но битно е растот на нови случаи да биде контролиран, за да може здравствениот систем соодветно да ги згрижи сите пациенти“, кажа Филипче.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.04.2020 - 14:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега