Филипче: Специјализациите започнуваат сега и се на располагање на сите млади доктори

Министерот за здравство Венко Филипче, по новинарско прашање од ТВ21 за лекарите коишто требаа да почнат со специјализација до крајот на минатата година, истакна дека тие ќе започнат сега.

„Има неколку групи, јасно да ги разграничиме, сите млади колеги кои што се веќе на специјализација, кој што примаат паричен надоместок. Имавме состаноци со таа група на специјализанти со цел да го решиме трајно нивниот статус и во таа смисла се обезбедија парични средства да се започнат постапките за вработување. Тоа што сега го правиме е план и распоред кој во која установа останува согласно потребите на граѓаните и пациентите, и потребата на самите јавно-здравствени установи во Скопје и ширум државата“, посочи Филипче.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.01.2021 - 12:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега