Филипче: Ситуацијата е сериозна

Ситуацијата е сериозна и во овој момент имаме благо зголемување на притисокот врз ковид – центрите, вели министерот за здравство, Венко Филипче.

„Состојбата низ болниците секојдневно се менаџира според потребите, исполнетоста и отворањето на нови места за хоспитализација. На утринскиот состанок со директорите на Клиниките разменивме информации во однос на состојбата. Ситуацијата е сериозна и во овој момент имаме благо зголемување на притисокот врз ковид центрите, односно во текот на вчерашниот ден имало поголем број на нови хоспитализаци“, напиша Филипче на „Фејсбук“.

Според него мерките даваат резултат, но потребно е максимално придржување до истите за да го надминеме и овој епидемиолошки бран.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.04.2021 - 14:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега