Филипче: Почина млада пациентка - ќе се донираат нејзините органи

Имаме потенцијал да се направи уште трансплантација. Денеска за жал има за жал починат млад пациент. Има сосгласност за пациентката за донација од семејството и сега се прават проверки во однос за тоа дали може да се направи трансплантација и на срцето и на бубрезите кажа министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

„Ако се најдат соодветни рецепиенти во текот на денешниот ден се ќе се заврши, сега пред малку време добивме согласност од семејството“, кажа Филипче.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.04.2021 - 12:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега