Фејсбук група Изработка на капи и каљачи - Медицинските лица кои немаат опрема може да се обратат до нив

Во недостиг на заштитна опрема за медицинскиот персонал во јавите здравствени установи, како и во приватните здравствени установи како што се матичните лекари, стоматолози група на граѓани од кои поголем број се млади и жени се организираа и изработуваат потребни заштини средства за медицинскиот персонал.  Тие изработуваат каљаши и заштитни капи.

Целата организација се одвива преку групата на Фејсбук Изработка на капи и каљачи. Од активностите во групата може да се види дека тие доставуаат опрема до речиси сите здравствени установи. Дополнително голем дел од медицинскиот персонал им се обраќа редовно барајќи помош.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.04.2020 - 12:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега