Фејсбук блокираше 115 профили

Компанијата Фејсбук блокираше околу 155 кориснички профили после дојавата на американските власти за сомничавото делување, се наведува во блогот на Фејсбук објавен неколку часа пред излегувањето на американските гласачи на конгресните изброи.

Од Фејсбук појаснуваат дека потребни се додатни анализи за да се утврди дали се поврзани со руска агенција за истражување на интернет или некоја друга група, пренесува Ројтерс.

САД го обвинија за тоа руското владино тело за мешање во американската политика по пат на објави на друштвените мрежи, кое како штво тврди Вашингтон, има за цел ширење на дезинформации и поттикнување поделби.

 

 

 

06.11.2018 - 21:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега