Фаучи: Првата вакцина против коронавирус во САД ќе биде достапна во декември или јануари

Главниот американски имунолог, Ентони Фуачи соопшти денеска дека доколку сѐ помине како што треба, првите дози на вакцини ќе бидат достапни за високороизичните групи во САД кон крајот на декември или почетокот на јануари.

-Првиот увид во вакцината би требало, се надевам, да го имаме во наредните неколку недели, рече тој.

Компаниите Модерна и Фајзер ја почнаа финалната фаза од клиничкото тестирање кон крајот на јули, кога учествуваа десетици илјади луѓе.

Од Модерна денеска соопштија дека се на добар пат да ги дадат прелиминарните податоци од последната фаза.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.10.2020 - 21:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега