Фајненшл тајмс открива: Кинескиот милијардер и основач на „Алибаба“ се крие во Токио

Милијардерот и основачот на „Алибаба“, Џек Ма, наводно се крие во Токио со своето семејство по колапсот на најголемите кинески технолошки компании.

Ма, основачот на гигантот за е-трговија „Алибаба“, кој некогаш беше најбогатиот човек во Кина, ретко е виден во јавноста откако го критикуваше односот на кинеските регулатори кон технолошките компании на самитот во Шангај пред две години.

Денес „Фајненшл тајмс“, кој е во сопственост на јапонската медиумска компанија „Никеи“, откри дека Ма неодамна живеел во Јапонија.

Повикувајќи се на анонимни извори, весникот наведува дека Ма со семејството живее во Токио речиси шест месеци. „Фајненшл тајмс“ пишува дека Ма го поминува времето одејќи во скијачките центри во едно јапонско село и редовно патува во САД и Израел.

Кинеските регулатори ја блокираа продажбата на акции од 34 милијарди долари во подружницата на „Алибаба“ за онлајн плаќања Ant Group, што би била најголемата понуда на акции во историјата.

Ма, познат по својата отворена природа и ексцентрични црти, ги обвини регулаторите за задушување на иновациите. Неговите коментари, наводно, го налутиле кинескиот претседател, Шји Џјинпинг.

Пекинг, исто така, нареди Алибаба да продаде дел од своите медиумски средства, вклучително и хонгконгскиот „Саут Чајна морнинг пост“.

Неколку месеци подоцна „Алибаба“ беше казнета со рекордни 2,8 милијарди долари поради антиконкурентни практики.

29.11.2022 - 23:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега