Европа под слиен удар на новиот бран на корона вирусот – рекордни бројки во Шпанија и Франција

Најавениот есенски бран на корона вирусот почна да зема замав. Европските земји бележат рекордни бројки на нови случаи. Во текот на вчерашниот ден Франција регистрираше над 13.000 нови случаи што е трета најлоша бројка за оваа земја откако почна кризата, имајќи предвид дека првите две се регистрирани исто така оваа недела.

Апсолутен рекорд во бројот на нови од почетокот на кризата вчера забележа и Шпанија. Таму за 24 часа се заразиле близу 11.300 нови пациенти а дури 130 починале. 

Во регионот и натаму најлоша е состојбата во Црна Гора. Таму од вчера има 290 нови слуачи и 5 починати. 

Грција која има над 15 пати повеќе жители од Црна Гора вчера запишала 358 нови случаи и петмина починати. 

Најголема смртност вчера е регистрирана во Босна и Херцеговина каде починале дури 12 лица а 344 се впишани како ново заразени. 

Најдобри бројки има Србија каде се заразиле само 81 лице а еден пациент починал.

Во Македонија вчера се регистрирани 185 нови случаи што е деветтиот најлош резултат за земјава откако почна корона кризата. Со последните случаи, вкупниот број на ковид дијагностицирани од почетокот на епидемијата надмина 17.000 , а бројката на пациенти кои Министерството за здравство ги заведува како оздравени е 14186. Вкупно починале 710 лица, а 2153 се уште се водат како активни случаи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.09.2020 - 12:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега