Еве зошто стјуардесите во авион делат гумени бомбони- причината ќе ве изненади

 

Веројатно сте приметиле дека кога се возите во авион, стјуардесите често на патниците им нудат гумени  бомбони.Дали некогаш сте се запрашале зошто го прават тоа?

Причината е едноставана, знаеме дека поради висината  и притисокот, се затнуваат ушите, па затоа се даваат бомобони, кои додека ги џвакате, се изедначува притисокот, како на пример кога зевате , тогаш притисокот се изедначува природно.

Ако сте настинати и се возите во авионможе да дојде до запушување на Еустахиевиот канал кој го поврзува средното уво и школката и може да добиете силни болки или да го оштетите ушното тапанче поради воспаление. За да го спречите тоа, се јадат бомбони за време на лет во авион.

 

 

 

17.07.2017 - 17:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа