Еве како да направите повкусно пире- наместо во вода компирот варете го во млеко

 
Повеќето од нас го варат компирот, го процедуваат и потоа додаваат млеко или путер и прават пире. А потоа уживаат во вкусот, меѓутоа познатиот готвач Тајлер Флоренс тврди дека на тој начин го уништуваме вкусот. 
Компирот има многу деликатна и преубава минерлана линија на вкус, а кога го вариме во вода и потоа ја цедиме, буквално го фрламе и неговиот вкус, објаснува Флоренс.
 
Тој препорачува компирот предходно да го исецкаме на парчиња и потоа да го вариме во мелко или путер како би го випл целиот вкус.
 

 

 

21.03.2017 - 22:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа