Еве каде се наоѓаат најголемите гробишта на светот

Гробиштата Wadi al-Salam или „Долина на мирот“ го чуваат мирот на повеќе од 5 милиони покојни лица.
На гробиштата „Мирогој“ има закопано 350.000 лица, па веднаш станува јасно дека гробиштата Wadi al-Salam , кои покриваат повеќе од 6милиони метри квадратни, содржат повеќе од 5 милиони закопани лица и затоа и се наречени најголеми гробишта.
Овие гробишта се наоѓаат во иранскиот свет град Најафа, а станува збор за гробишта кои годишно се посетени од милион посетители.
 

 

 

21.04.2017 - 20:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа