ЕУРО: 2353 луѓе од 8 земји се заразиле со корона на натпреварите

Од почетокот на Европското првенство, осум земји пријавија случаи на инфекција со коронавирус, кои се директно поврзани со фудбалските натпревари.

Посетата на стадионите и навивањето резултираше со 2.535 нови случаи на инфекција со корона до 8 јули, а особено загрижувачки е големиот дел од варијантата делта меѓу пациентите, според Европскиот центар за контрола на болести. Од таму предупредуваат дека во земјите каде се одржуваат масовни собири, како што се натпревари или групно навивање, и без воведување на доволно мерки, варијантите ќе се прошират. Ова сега го покажуваат бројките.

Најмногу заразени со делта сој

Шкотска пријавила најмногу случаи во 1991 година, следена од Финска со 481, Германија со 18 и Франција и Шведска со по три случаи. Хрватска, од друга страна, пријавила помалку од пет случаи, како и Холандија, според официјалните податоци.

Европскиот центар го анализираше движењето на инфекцијата во земјите домаќини, но преку податоци од Светската здравствена организација. Зголемување на бројот на случаи е забележано во Санкт Петербург, Русија, во Баку во Азербејџан, во Амстердам, Копенхаген, Глазгов и Лондон.

Во Финска, процентот на директно поврзани со натпревари бил 40 проценти од вкупниот број на заразени, додека во Велика Британија стапката на регистрирани и хоспитализација за време на шампионатот порасна за 51,5 проценти.

Огромното мнозинство од заразените се заразени со делта сојот. Според англиските податоци, на почетокот на месецот, за само една недела се регистрирани 50.824 инфекции со оваа варијанта на вирусот. Во Санкт Петербург, според локалните медиуми, бројот на хоспитализации на пациенти со КОВИД-19 исто така е зголемен.

14.07.2021 - 08:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега