Ештон: Балканот лулка на мирот

Претставникот на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон денеска излезе со свои оценки за средбите со премиерите на Косово и Србија, Тачи и Дачиќ, и посочи дека минатонеделниот договор, е одлична можност за двата народа, да продолжат во мир и стабилност. Сепак Ештон потврди дека има уште многу работа, и дека сеуште преговорите не се завршени. 

ФОТО: Сител

најчитано сега