Ерупција на мексиканскиот Вулкан Попокатепатл

 

Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри.

Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија делови на Мексико.

Според последните податоци, билансот на жртвите од земјотресот со интензитет од 7,1 степени според Рихтеровата скала, што во вторникот го погоди централниот дел на Мексико, се искачи на 307 лица.

Координаторот на мексиканската служба за Цивилна заштита, Луис Фелипе Пуенте соопшти дека акциите за расчистување на урнатините од потресот продолжуваат, па можно е конечниот биланс на жртви да биде и поголем. 

Во меѓу време, во јужната мексиканска сојузна држава Оаксака, која вчера беше погодена од земјотрес со интенизтет од 6,1 степени според Рихтер, е прогласена вонредна состојба.

Според мексиканското Министерство за внатрешни работи, целта на оваа мерка е да се олесни доставувањето на помош на настраданите лица од земјотресите и од претходните удари на урагани. Засега нема информации за жртви при вчерашниот потрес.

Во серијата земјотреси во Мексико, од 7 септември, па досега, меѓу кои три беа со интензитет од над 6,0 степени според Рихтер, загинаа над 400 лица.

 

 

 

 

24.09.2017 - 10:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа