Ердоган бара од Турците да прават повеќе деца

 

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган побара зголемување на населението во Северен Кипар.

Ердоган на средбата во Анкара со премиерот на севернокипарскиот премиер Туфан Ерхјурман и неговиот заменик Кудрет Јозерсај, апелирал за зголемување на наталитетот кај кипарските Турци со цел да се изедначи економијата на Северен Кипар со економијата на кипарските Грци.

– Обезбедувањето баланс со југот (Кипар) ќе биде од корист на кипарските Турци, посочи Ердоган.

Тој упати порака и до кипарските Грци, наведувајќи оти треба да го почекаат решението за етнички поделениот остров или да ги вклучат кипарските Турци во своите енергетски планови.

 

 

 

14.03.2018 - 09:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа