ЕМА одлучува дали децата од 12 до 15 години ќе можат да се вакцинираат со „Фајзер“

Европската агенција за лекови (ЕМА) почна да го разгледува барањето на „Фајзер“ за примена на нивната вакцина против Ковид-19 на лица од 12 до 15 години.

ЕМА објави дека ќе спроведе забрзана оценка на податоците за вакцината, што ги вклучува резултатите од големото клиничко испитување кое е во тек, а опфаќа адолесценти на возраст од 12 години.

Како што беше соопштено, резултатите најверојатно ќе бидат објавени во јуни.

Макфакс

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.05.2021 - 08:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега