„Ел Мундо Депортиво“: 100.000 лица го пречекаа Вардар во Скопје, експлозија на радост во Македонија

 

Еден од најпознатите шпански спортски весници „Ел Мундо Депортиво“ пишува дека 100.000 лица го пречекаа европскиот шампион Вардар во главниот македонски град Скопје.

-За мала земја како Македонија, освојувањето на титулата европски шампион претставува национален празник, експлозија на радост која ги надмина сите очекувања. Доаѓањето на хероите извади на улиците 100.000 лица. Ова е огромна бројка, ако се земе во предвид дека Македонија има нешто повеќе од 2 милиони жители, пишува престижниот „Ел Мундо Депортиво“.

 

 

 

07.06.2017 - 09:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа