Екстремно загадување на воздухот во Гази Баба среде лето

Големо загадување на воздухот може да се забележи моментално во скопската населба Гази Баба, за разлика од другите скопски општини.

Имено, станиците за мерење на квалитетот на воздухот покажуваат дека во моментов се измерени енормно високи 485 мг/м3 ПМ 10 честички.

Дозволеното ниво на ПМ 10 честички во воздохот е 50мг на метар кубен, што значи дека моменталното загадување во Гази Баба е дури 10 пати над дозволеното.

 

 

 

12.08.2018 - 13:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега