Експлозија во рудник во Сибир – Најмалку 11 загинати и 49 заробени во внатрешноста

49 рудари останаа заробени под земја, за најмалку 11 загинаа по експлозија која се случила во рудник во Сибир.

Гувернерот на регионот Кемерово, Сергеј Цивиљев, рече дека „нема комуникација“ со оние кои останале под земја. Тој додаде дека 285 луѓе биле во рудникот кога се случила несреќата, а причината уште не е позната.

„Во тек е операција за спасување. Вкупно 237 луѓе извлечени се на површината и 45 од нив се повредени“, објави руското министерство за вонредни ситуации.

Пожарникари и спасувачи се на местото на несреќата.

Рудникот Листвјажнаја беше отворен во 2003 година.

25.11.2021 - 14:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега