Едвај се дише - Скопје „шампион" по загаденост на воздухот во Европа

Иако сеуште не почна зима и студ, Скопје и другите градови се веќе екстремно загадени и едвај се дише.

Според густината на ПМ10 честичките, Скопје е на врвот на листата на светски метрополи, а според листата вчера, се гледа дека Скопје е четврти главен град во светот со најголема загаденост на воздухот.

Во, Европа, главниот град е на шампионската позиција по загаденост на воздухот. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

30.10.2019 - 08:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега