Единаесен лица повредени во Скопје

 

Возач на мопед и еден сопатник на мопед се здобиле со тешки телесни повреди, а девет лица со лесни телесни повреди во шест од вкупно десет сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во четири сообраќајни незгоди е причинета материјална штета.

Од сообраќај, според податоците на СВР Скопје, полицијата исклучила 49 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената, двајца возачи кои управувале возило под дејство на алкохол, 13 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, двајца возачи почетници, едно возило технички неисправно и 13 возила нерегистрирани.

За непрописно паркирање се издадени 63 казни, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 55 возила.

Евидентирани се и тројца пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин, седум возачи  кои поминале крстосница на црвено светло, осум возачи за неправилно престројување, пет возачи за неправилно престигнување, двајца возачи за не користење на заштитен шлем на вел со мотор, мопед и мотоцикл, 20 возачи за неносење сигурносен појас за време на управување на моторно возило и 27 возачи за користење на мобилен телефон за време на управување моторно возило. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.10.2019 - 09:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега