Џонсон: Втора блокада би била погубна за британската економија

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изрази сомнеж дека последиците од втора национална блокада ќе бидат погубни за економијата на земјата.

На прашање на конзервативниот пратеник Џулијан Најт, претседател на Комисијата за избор на дигитални медиуми, медиуми и култура, дали земјата може да си дозволи уште една национална блокада, Џонсон кажа дека не посакува таков исход и дека министрите прават се што е во нивна моќ да го избегнат тоа, пренесе  Би-Би-Си.

На прашањето на Најт за поддршката на креативниот сектор, британскиот премиер рече дека владата направила големи инвестиции во виталните уметности и култура и дека владата веќе има план за закрепнување на овој сектор.

Џонсон додаде дека брзите тестови за Ковид-19, како оние за бременост, можат да понудат начин да им се овозможи на театрите и фудбалските стадиони да се вратат во нормала. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.09.2020 - 19:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега