Џонсон најави уште построги мерки: Поголема контрола на граничните премин и затворени училишта до февруари

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека Владата ќе воведе нови построги мерки на државните граници подоцна денес, додавајќи дека нема едноставни одговори откако бројот на жртви на КОВИД-19 во Велика Британија надмина 100.000.

„Министерот за внатрешни работи ќе преземе уште построги мерки за оние земји на црвената листа каде што сме особено загрижени за новите видови на вирусот“, објави Johnонсон во парламентот.

Тој додаде дека училиштата ќе останат затворени во февруари и дека се надева дека програмата за вакцинација ќе им овозможи да се отворат од 8 март.

Премиерот исто така рече дека се надева дека тогаш или после тоа ќе биде можно да се укинат економските и социјалните ограничувања, поточно кога бројките го дозволуваат тоа.

На прашањето кое е решението и зошто Велика Британија има најмногу смртни случаи во Европа, тој рече дека нема едноставни одговори на тоа прашање.

Денес, британски Тајмс пишуваше дека Владата во Лондон ќе објави планови за ограничен хотелски карантин за Британците што се враќаат од 30 земји со висок ризик, кои веќе се опфатени со забраната за патување поради Ковид 19. Се работи за Јужна Америка, Португалија , Зелено'ртски Острови и Јужна Африка, објави Ројтерс.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.01.2021 - 18:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега