Џамбазов во свој стил ги „демантираше“ Бугарите: „Македонскиот јазик не постоел, еве ви го“ (ВИДЕО)

Поттикнати од објавувањето на „Повелбата за Македонскиот јазик“ на МАНУ, објавена на 3 декември, бугарската академија одржала вонредна седница на која дошле до едногласен заклучок дека Македонскиот јазик не постои, туку е писмено-регионална норма на бугарскиот јазик.

Откако оваа вест беше објавена во медиумите Игор Џамбазов на Инстаграм објави кратко видео и на свој начин „ги демантираше“ Бугарите.

 

 
 
 
View this post on Instagram

За македонскиот јазик...

A post shared by Игор Џамбазов (@igordzambazov) on Dec 12, 2019 at 2:56am PST

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.12.2019 - 14:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега