Две жени починаа од коронавирус во велешката болница - 13 жртви за една недела

На Инфективното одделение при велешката Општа болница синоќа починаа две жени на 57 и 86 годишна возраст од Велес.Тие се дванаесетта и тринаесетта жртва починати во велешката болница од почетокот на минатата недела.Синоќа на Инфективната клиника во Скопје, пак, почина и Игор Ангеловски, поранешен началник на СВР Велес, кој се лекуваше во велешката болница па беше префрлен на Инфективна во Скопје.

Како што информира д-р Весна Неделковска Николова портпарол на ЈЗУ Општа болнца Велес, едната пациентка која почина синоќа е на 57 години со прекумерна телесна тежина и хипотиеоза примена во болницата на 25 октомври и со многу ниска сатурација на кислород, 86 годишната жена со хипертензија е примена на Инфективно одделение при велешката Општа болница на 19 октомври.

Моментално на Инфективното одделение при велешката Општа болница се хоспитализирани 41 пациент од кои 33 потврдени и осум сомнителни кои чекаат резултати од тест, а 13 пациенти се на кислородна поддршка.

Од почетокот на епидемијата на Ковид-19, во Велес и велешко досега починаа 29 лица.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.10.2020 - 14:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега