Двајцата осомничени за убиството на Данка се испратени на психијатриско вештачење

Срѓан Јанковиќ (50) од Лука и Дејан Драгијевиќ (50) од Злот, осомничени за убиството на двегодишната Данка Илиќ од Бор, по чие тело се трага веќе 12 дена, наскоро треба да бидат испратени на психијатриско вештачење, потврдија од Вишото јавно обвинителство во Зајечар, пишуваат медиумите во регионот.

Притворот на осомничените Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ, според решението на судијата за претходна постапка на Вишиот суд во Зајечар, истекува на 3 мај. Тие ќе бидат испратени на психијатриско вештачење, штом ќе се исполнат условите – наведуваат во Вишото јавно обвинителство во Зајечар.


Психијатриските и невропсихијатриските вештачења, кои очигледно ќе ги вршат експерти од Специјалната затворска болница на Централниот затвор во Белград, треба недвосмислено да потврдат дали Срѓан Јанковиќ, кој се бранеше молчејќи за време на рочиштето пред Обвинителството, и Дејан Драгијевиќ, кои го признале делото, имале ментална болест или растројство што влијаело на нивната способност да управуваат со нивните постапки во моментот на пријавување на кривичното дело тешко убиство за кое се товарат.

Се очекува дека ова вештачење ќе го покаже нивниот психолошки профил на личноста, а секако и нивната разумност и способност да ги контролираат своите постапки во моментот кога го извршиле бруталното убиство.

15.04.2024 - 22:15

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега