ДУИ добива уште едно ново министерство

ДУИ нема намера воопшто да го губи влијанието во извршната власт. По новите комбинации со влезот на Алтернативна во Владата, нивниот Министер за информатичко општество ќе треба да му го отстапи местото на кадар од партијата на Гаши, па затоа, ДУИ, според неофицијални информации договориле да го преземат раководењето со Министерството за земјоделство каде до сега, беше Министер кадар од редовите на БЕСА, партија која го напушти владејачкото мнозинство и премина во опозиција.
Согласно договорот, покрај Министерството за здравство, Алтернатива ќе го води и информатичко општество и едно министерство без ресор.

 

06.12.2021 - 11:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега