Духовната ризница на Марковиот манастир збогатена со нови мошти на светители

 

Духовната ризница на Марковиот манастир „Свети Димитрија“ деновиве е збогатена со мошти од света Елисавета Руска и од 44 монаси маченици од манастирот Лавра во Палестина, кои пострадале за Христовата вера со маченичка смрт, од страна на Арапите.

Марковиот манастир „Свети Димитрија“ се здоби со моштите од овие светители при последното поклоничко патување на игуменијата Илијана во Австралија. Игуменијата Илијана, заедно со една од сестрите, го посетија рускиот скит посветен на Свети Јован Крстител, каде што моштите беа подарени на Марковиот манастир, од страна на старецот Јоаким, монах со австралиско потекло.

Во близина на скитот, монахињите ја посетија пештерната ќелија на старецот Гури, основачот на скитот, како и женскиот руски манастир посветен на Казанската икона на Мајката Божја, каде што ги пречека игуманијата Марија.

На вчерашната неделна Божествената Литургија во Марковиот манастир, верниците имаа можност да се поклонат на моштите на светителите.

Во близина на скитот, монахињите ја посетија пештерната ќелија на старецот Гури, основачот на скитот, како и женскиот руски манастир посветен на Казанската икона на Мајката Божја, каде што ги пречека игуманијата Марија.

На вчерашната неделна Божествената Литургија во Марковиот манастир, верниците имаа можност да се поклонат на моштите на светителите.

 

 

 

 

19.06.2017 - 15:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа