Драматична состојбата во Австрија- лавина затрупа тројца тинејџери (видео)

Бројот на загината во Австрија се повеќе расте, а повеќе од 40 места се отсечени и затрупани си снег.

Тие се означени како кризнни зони а 1200 војници кружат и помагаат во тие области.Кога временските услови дозволуваат со хиликоптери им прават достава, а опасноста од лавини никогаш не била поголема.

Во средата загина тинејџер, откако го затрупа лавина на местото Сент Алберт. досега загинаа вкупни 11 лица, поради снежнио6 хаос во Австрија и Германија.

На акјачкото подрачје кај Вилдкогел, спасувачите од лавина, живи извлекоа девојка и две момчиња, Лавината снег ги затрупата додека се возеле со сноуборд на обележана стаза. за среќа спасувачите пристигнале брзо и навреме се извлечени сите тројца, и завршиле без повреди.

Сепак има неколку луѓе кои се прогласени за исчезнати и спасувачите сеуште ги бараат.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.01.2019 - 10:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега