Драматичен апел на германските научници: Политичари, итно направете нешто

Германија со недели се бори со третиот бран на пандемијата од коронавирус и досега може да се каже дека не ја добива битката. Ова е потврдено со најновите драматични апели на водечките германски научници, Кристијан Карагијанидис и Кристијан Дростен.

Според германските медиуми, веќе неколку недели се повеќе и повеќе пациенти со Ковид-19 се префрлаат на одделенијата за интензивна нега низ цела Германија, а слободни болнички кревети има се помалку.

„Ве молиме конечно да делувате“, драматично, преку „Твитер“, ги замоли германските власти Кристијан Карагијанидис, научен директор на Регистарот за интензивна нега „Диви“.

Во апелот веднаш му се придружи и водечкиот германски виролог, Кристијан Дростен, кој го опиша барањето на Карагијанидис како „итен повик за помош“.

Во германските градови, како Бон, Бремен и Келн, едвај има слободни кревети за пациенти кои претрпеле тежок срцев удар или сообраќајна несреќа, но и за пациенти заразени со коронавирус.

„Почитувани политичари, колку повеќе треба да се зголемат бројките пред да одлучите конечно да реагирате?“, запраша Карагијанидис на „Твитер“, за што потоа објавија голем број германски медиуми.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.04.2021 - 17:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега