Драмата во Хрватска не стивнува: Поднесена кривична против Јосипа Лисац за изведување на химната (ВИДЕО)

Против хрватската пејачка Јосипа Лисац е поднесена кривична пријава поради начинот на кој ја извела националната химна на инаугурацијата на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ.

Пријавата е поднесена од адвокатот Бошко Жупановиќ, кој изјави дека „химната на Република Хрватска е изведена на подбивен и омаловажувачки начин“ и дека Јосипа Лисац на тој начин извршила кривично дело кршење на угледот на Република Хрватска со „користење подбивни артикулации и тоналитети“.

– Не сакам внимание на медиумите. Го направив тоа како адвокат и граѓанин. Мислам дека тоа е само исмејување и дека не соодветствува за никаков настан, а камоли на инаугурацијата на новоизбраниот хрватски претседател – рече Жупановиќ за Индекс.хр.

 Тој додаде дека ја напишал пријавата затоа што сметал дека тоа е негова граѓанска должност.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.02.2020 - 09:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега