Дора Бакојани за Преспанскиот договор: Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани изјави дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот.

Министерот за одбрана на Грција, Каменос преку видео-порака му се заканува на Ципрас дека ќе ја напушти Владата кога ќе дојде редот за ратификација на „Преспа“. Бакојани, овој потег го објаснува со тоа што Каменос не може да го поднесе тоа што одлуките на Ципрас и Сириза повеќе не зависат од него. Инаку, токму Бакојани во 2008 година го блокираше членството на Македонија во НАТО.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.01.2019 - 18:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега