Докторите предупредуваат - работи мора да ги правите ако имате проблеми со тироидната жлезда

Еве неколку примери од кои треба да се држите настрана ако имате проблеми со тироидната жлезда.

1. Не дозволувајте стресот да ве контролира - стресот не е добар за никој, дури и малку стрес може да ја предизвика оваа болест или да доведе до депресија.

2. Научите да се носите со стресот низ јога, медитација, промена на начинот на живот и исхраната.

3. Не одложувајте ја посетата на доктор - лицата кои патат од тироидна жлезда треба да прават тестови на крвта барем на секоие 6 месеци, додека докторите препорачуваат на 3-4 месеци.

5. Земјате ги лековите редовно - пациентот се советува да зема лекови секојдневно, освен ако докторот не препорачал поинаку, за да не дојде до влошување на здравјето.

6. Конзумирајте свеж, сиров зеленчук - сировиот зеленчук како што е зелката, спанаќот, брокулите, карфиолот и слично, не се добри за луѓето кои патат од тироидна жлезда.

7. Пушење - тутунот не прави ништо добро и неговото конзумирање во било каков облик може да доведе сдо сериозни заболувања.

8. Конзумирање голема количина соја - иако производите од соја не се нездрави, препорачливо е за лицата кои патат од тироидна жлезда да се консултираат со својот лекар пред да конзумираат производи од соја, бидејќи може да влијаат на жлездата.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.02.2019 - 14:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега