Дојче Веле: ЕУ треба да ги прекине пристапните преговори со Србија сѐ додека на власт е Вучиќ

Србија не е демократија и преговорите за нејзино членство во ЕУ треба да бидат прекинати сѐ додека е на власт Александар Вучиќ, кој преживува на власт користејќи ги методите на неговиот ментор Слободан Милошевиќ – брутално ја задушува опозицијата и ги контролира медиумите и судството, пренесе Бета коментар на Дојче веле (ДВ).

Српскиот претседател Александар Вучиќ претпочита да верува дека странски сили стојат зад масовните демонстрации, отколку да признаат дека тие се израз на незадоволство од неговата влада и затоа шират теории на заговор, што ги научи од неговиот ментор Слободан Милошевиќ, коментира ДВ.

Откако забележа убедлива победа на „изборите”, бојкотирани од опозицијата и сега контролира две третини од парламентарните места, Вучиќ нема објаснување за тоа како „странските агенти” можат да контролираат десетици илјади луѓе ширум Србија.

Тој не именува ниту еден. Тој едноставно ги шири истите теории на заговор кои датираат уште од времето на владејачката југословенска Комунистичка партија, пишува ДВ.

Според коментарот, „тоа го научил од неговиот ментор, поранешниот претседател Слободан Милошевиќ, кој исто така мутирал од комунист во националист”.

„Вучиќ, исто така, тврди дека е демократски владетел и ги усвои методите на неговиот ментор за да преживее на власт – задушувајќи ја опозицијата, ги презема медиумите и го држи судството под контрола”.

Во коментарот се вели дека тој, исто така, одговорил на демонстрациите со испраќање на своите напаѓачи, униформирани или провокатори во цивилна облека, кои, спротивно на тоа што тврди Вучиќ, не се воздржале, туку ги тепале мажите и жените кои биле соборени на земја, па и деца.

„Домашните безбедносни сили веќе долго време се срам за државата Србија”, смета ДВ.

„Србија не е демократија. И додека не стане така, таа не треба да се смета за потенцијална членка на Европската унија. ЕУ има во своите редови доволно проблеми со автократските лидери”, оценува во коментарот ДВ, пренесе Бета.

ДВ исто така наведува дека германската канцеларка Ангела Меркел го поддржувала Вучиќ премногу долго и дека може да фрли сенка на нејзиниот успешен мандат.

Кога Германија го презеде претседателството со ЕУ, убави зборови за владеењето на правото и демократијата можеше да се слушнат од Меркел, пишува ДВ.

„Сепак, зборовите не се дозволени. Потребна е акција. Преговорите за пристапување на Србија треба да бидат прекинати се додека Вучиќ е на власт. Претставниците на ЕУ треба да повикаат на независна истрага за бруталните напади на демонстрантите. Ако Србија одбие да соработува, на нејзините министри треба да им биде забранет влез во ЕУ”, нагласува ДВ во коментарот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.07.2020 - 19:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега