Доаѓа ново „Ледено доба“: Голфската струја успорува уште од петтиот век

 

Ново истражување на научниците за нашето погубно влијание на планетата Земка и климатските услови, покажуваат дека не очекуваат многу јаки зими.

Голфската струја која е клучна за временските прилики на Земјата, е најслаба во последните 1600 години, а доколку продолжи вака, научниците предупредуваат дека не очекува ново ледено доба.

Истражувањата покажаа дека дека Голфската струја денес е за 15 проценти помала од пред 400 годии, што е јасен доказ дека лужето имаат влијание на климата.

Пад на температурите

Како последива на ова ледени доба, промената мна Гоолфската струја доведе до намалување на температурата за 10 степени Целзиусови  во просек, што имаше големи последици за континените кои го обиколуваат Атланскиот океан.

Што е Голфска струја?

Голфската стуја е најдолга топла морска струја на светот. Почнува некаде од Мексиканскиот Залив, се движи кон Европа и се разделува на две гранки. Една гранка се движи кон Северна Европа покрај бреговите на Франција, Обединетото Кралство и Скандинавија а другата гранка продолжува кон Средоземното Море. Голфската струја се пресретнува со ладните струи што почнуваат со движење од Северен Леден Океан.

 

 

 

17.04.2018 - 09:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега