До крајот на месецов ќе трае мерката за бесплатно чипирање миленици

До крајот на овој месец истекува рокот за бесплатно чипирање на домашните миленици. Од септември лани кога почна капмањата досега микрочипови добиле 72.000 животни. Од нив 2100 се мачки, останатите кучиња, јавува Сител.

Едукацијата на граѓаните, посебно на земјоделците за зачувување на благосостојбата на животните кои ги користат за работа ќе продолжи со поддршка на ЕУ.

Кампањата за одоговорно сопствеништво која овој месец ќе ниде засилена е дел од проектот на ЕУ кој ќе трае една година и чини 1,6 милиони евра.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.12.2019 - 23:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега