ДКСК: Министерот Димитров не влијаел ќерка му да добие 40.000 евра стипендија

Антикорупциската комисија го затвори Случајот со стипендијата на ќерката на министерот за надворешни работи, Никола Димитров за кој била поднесена анонимнa приjaва, е затвopен, соопштија од Антикopyпциска, пренесува НОВА.

„За да се добие оваа стипендија има точно утврдени услови и бодови кои важат за сите кандидати, а прв услов за да се добие стипендијата е студентот да успеал да се запише на еден од врвните факултети кои се на Шангајската листа, а не зависи од тоа кој е министер“, рекоа од Антикоpyпциската комисија.

Кога конкурирала ќерката на министерот, биле примени вкупно 6 кандидати кои ги исполнувале условите. Другите кандидати не биле одбиени, туку им било оставено време, дополнително да ги достават потребните документи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

17.09.2019 - 18:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега